NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“
5978
Тонът на времето

Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова. Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия. Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова

| 25 Октомври 2024, 23:37 ч.
Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“
Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“
Снимка © Минко Чернев / БТА

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.

Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата. 

Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е  "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.

Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.

През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.

Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.

От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.

Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.

Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.

Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на Бен Уишоу и въздействащата съвременна кинематография, каза тя. 

Серебренников благодари от сърце, и благодари с видео, записано в автобус, което е качество, което не можем да излъчим, каза Жаклин Вагенщайн, създател, директор и селекционер на „Синелибри“. Режисьорът казва, че тази изключително щастлива новина идва в тъжен момент, което е повдигнало духа му, за което безкрайно благодари.

Специална награда получи „Майстора и Маргарита“ (Русия, Хърватия) на режисьора Михаил Локшин, екранизация по едноименния роман на Михаил Булгаков. „Всички единодушно избрахме „Лимонов“, но почувствахме, че трябва да дадем и една специална награда. Не само визуално, кинематографично, но също така костюмите, ролите са фантастични, както и заради темата за любовта. Искам да поздравя режисьора, който е поел голям риск, но също така е успял“, каза Игнасио Серикио, член на журито.

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.

В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.

Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Служителите на музея „Уфици“ във Флоренция и другите галерии в италианската област Тоскана излизат на 5 ноември в стачка поради спор около трудовите договори, предаде италианската новинарска агенция АНСА, позовавайки се на днешно изявление на профсъюзите.

В стачката ще участват около 200 души, занимаващи се с продажба на билети, охрана и приемане на посетители в „Уфици“, двореца "Пити", Музейния комплекс на Тоскана и други.

„Ще има още една стачка след тази през юли 2023 г., защото директорът на „Уфици“ Симоне Верде ни информира, че по същество се е разграничил от документа, подписан от бившия директор Айке Шмит на 19 декември 2023 г., който е резултат от споразумение, което има за цел да защити всички работници при промени в договорите за всички въпросни музеи“, съобщиха профсъюзите.

 

Шведският музикант Бьорн Улвеус от АББА се ожени за партньорката си - датчанката Кристина Сас, съобщи ДПА.

79-годишният шведски певец, който вече е бил женен два пъти, се запознава със Сас през 2021 г. в Нюрнберг, Германия, във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage.

В публикация на страницата му в Инстаграм се казва: „Днес, на 21 септември 2024 г., Бьорн Улвеус се ожени за Кристина Сас от Хернинг, Дания. Те се запознаха в Нюрнберг през 2021 г. във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage и започнаха да се срещат през пролетта на 2022 г. Сватбата се състоя в Копенхаген в присъствието на близки приятели и семейство.

Бьорн Улвеус е световноизвестен като член на шведската група АББА, която тази година отбеляза 50 години от спечелването на конкурса за песен на „Евровизия“ с песента Waterloo.

На церемонията тази вечер присъстваха още двама членовете на международното жури – Ан Кюсак и Кристин Льоненс.

„Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“ (режисьор и сценарист – Майкъл Модак-Труран) получи голямата награда в конкурса за документален филм. „Това не е просто биографичен разказ за големия писател. Това е филм, който осветява неговото място в американската и световната литература, а същевременно и неговата гражданска позиция по някои най-важни проблеми на американското общество, в това число, расовата равнопоставеност и човешките права. Смятаме, че този филм, а и други подобни на него, с такъв висок коефициент на силно зрителско въздействие, правят чест и украсяват селекцията на „Синелибри“, каза проф. Божидар Манов, член на журито.

Наградата бе приета от изпълнителния продуцент на лентата Анита Модак-Труран.

„Това означава много за нас. Ние работихме доста по този филм. Благодаря, България, че оценявате Уилям Фокнър“, каза тя.

Специална награда получи „Монумент на любовта“ на режисьора с български корени Джейкъб Комфорти.

„Този емоционален разказ за съдбата на българските евреи разказва различната история на семейство Комфорти и напомня за силата на човешката доброта и за забравената чиста любов между хората. Филмът се отличава със своята неочаквана поетичност, която избуява като минзухар на фона на драматичните събития от времето на Холокоста, пленява ги със скритите послания – от случайните надписи по улиците, с целувката на българската учителка и нейната еврейска ученичка, със сгъстяването на облаците над главата на главната героиня. „Монумент на любовта“ е болезнено важен филм за миналото, което може да се повтори, филм-предупреждение за опасността отново да се окажем от погрешната страна на барикадата, филм-напомняне, че борбата с тоталитаризма и фашизма не е приключила, че изборът отново е в нашите ръце и той се заключава в това дали ще изберем монумента на разрухата или ще построим, най-после и веднъж завинаги, монумента на любовта“, се казва в мотивите на журито.

На български език Джейкъб Комфорти, благодари за наградата във видео, което беше прожектирано по време на церемонията.

Вечерта продължи с едно първите в света излъчвания на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар – „Съседната стая“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
5978
Тонът на времето

Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.

| 25 Октомври 2024, 23:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“
Филм за поета Едуард Лимонов е големият победител на „Синелибри“
Снимка © Минко Чернев / БТА

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.

Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.

Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата. 

Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е  "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.

Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.

През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.

Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.

От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.

Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.

Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на Бен Уишоу и въздействащата съвременна кинематография, каза тя. 

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.

В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.

Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Служителите на музея „Уфици“ във Флоренция и другите галерии в италианската област Тоскана излизат на 5 ноември в стачка поради спор около трудовите договори, предаде италианската новинарска агенция АНСА, позовавайки се на днешно изявление на профсъюзите.

В стачката ще участват около 200 души, занимаващи се с продажба на билети, охрана и приемане на посетители в „Уфици“, двореца "Пити", Музейния комплекс на Тоскана и други.

„Ще има още една стачка след тази през юли 2023 г., защото директорът на „Уфици“ Симоне Верде ни информира, че по същество се е разграничил от документа, подписан от бившия директор Айке Шмит на 19 декември 2023 г., който е резултат от споразумение, което има за цел да защити всички работници при промени в договорите за всички въпросни музеи“, съобщиха профсъюзите.

 

Шведският музикант Бьорн Улвеус от АББА се ожени за партньорката си - датчанката Кристина Сас, съобщи ДПА.

79-годишният шведски певец, който вече е бил женен два пъти, се запознава със Сас през 2021 г. в Нюрнберг, Германия, във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage.

В публикация на страницата му в Инстаграм се казва: „Днес, на 21 септември 2024 г., Бьорн Улвеус се ожени за Кристина Сас от Хернинг, Дания. Те се запознаха в Нюрнберг през 2021 г. във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage и започнаха да се срещат през пролетта на 2022 г. Сватбата се състоя в Копенхаген в присъствието на близки приятели и семейство.

Бьорн Улвеус е световноизвестен като член на шведската група АББА, която тази година отбеляза 50 години от спечелването на конкурса за песен на „Евровизия“ с песента Waterloo.

Серебренников благодари от сърце, и благодари с видео, записано в автобус, което е качество, което не можем да излъчим, каза Жаклин Вагенщайн, създател, директор и селекционер на „Синелибри“. Режисьорът казва, че тази изключително щастлива новина идва в тъжен момент, което е повдигнало духа му, за което безкрайно благодари.

Специална награда получи „Майстора и Маргарита“ (Русия, Хърватия) на режисьора Михаил Локшин, екранизация по едноименния роман на Михаил Булгаков. „Всички единодушно избрахме „Лимонов“, но почувствахме, че трябва да дадем и една специална награда. Не само визуално, кинематографично, но също така костюмите, ролите са фантастични, както и заради темата за любовта. Искам да поздравя режисьора, който е поел голям риск, но също така е успял“, каза Игнасио Серикио, член на журито.

На церемонията тази вечер присъстваха още двама членовете на международното жури – Ан Кюсак и Кристин Льоненс.

„Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“ (режисьор и сценарист – Майкъл Модак-Труран) получи голямата награда в конкурса за документален филм. „Това не е просто биографичен разказ за големия писател. Това е филм, който осветява неговото място в американската и световната литература, а същевременно и неговата гражданска позиция по някои най-важни проблеми на американското общество, в това число, расовата равнопоставеност и човешките права. Смятаме, че този филм, а и други подобни на него, с такъв висок коефициент на силно зрителско въздействие, правят чест и украсяват селекцията на „Синелибри“, каза проф. Божидар Манов, член на журито.

Наградата бе приета от изпълнителния продуцент на лентата Анита Модак-Труран.

„Това означава много за нас. Ние работихме доста по този филм. Благодаря, България, че оценявате Уилям Фокнър“, каза тя.

Специална награда получи „Монумент на любовта“ на режисьора с български корени Джейкъб Комфорти.

„Този емоционален разказ за съдбата на българските евреи разказва различната история на семейство Комфорти и напомня за силата на човешката доброта и за забравената чиста любов между хората. Филмът се отличава със своята неочаквана поетичност, която избуява като минзухар на фона на драматичните събития от времето на Холокоста, пленява ги със скритите послания – от случайните надписи по улиците, с целувката на българската учителка и нейната еврейска ученичка, със сгъстяването на облаците над главата на главната героиня. „Монумент на любовта“ е болезнено важен филм за миналото, което може да се повтори, филм-предупреждение за опасността отново да се окажем от погрешната страна на барикадата, филм-напомняне, че борбата с тоталитаризма и фашизма не е приключила, че изборът отново е в нашите ръце и той се заключава в това дали ще изберем монумента на разрухата или ще построим, най-после и веднъж завинаги, монумента на любовта“, се казва в мотивите на журито.

На български език Джейкъб Комфорти, благодари за наградата във видео, което беше прожектирано по време на церемонията.

Вечерта продължи с едно първите в света излъчвания на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар – „Съседната стая“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.